A törvény 2005. június 27-én elfogadott végső változata, a bejelentési lap és az ICSSZEM, Civil Kapcsolatok Főosztálya által készített tájékoztató kiadvány itt olvasható.
Alább olvasható az ICSSZEM Jogi Főosztálya által elkészített önkéntes törvénytervezett 2005. április. 18-i változata, illetve az annak nyomán megszületett ÖKA állásfoglalás.
- 2004. október 29-i változat - Az ÖKA és szakértői csapata szerint ez volt a leginkább kiértelet és a civil szervezetek szempontjábol legszerencsésebbnek tartott tervezet.
A civilek észerevételei nyomán módosúlt a tervezet, de még mindig leginkább a 2005 februári válozatra hasonlított. A tervezet végén csatolva található, az annak nyomán megfogalamazott ÖKA észrevételek.
Alábbiakban a négy (Kecskemét - Nyíregyháza - Pécs - Veszprém) regionális fórum nyomán 2004 február elejére módosult önkéntes törvénytervezetet olvashatják.
Az átfogalmazott <#DOCULINK id=211 szoveg=önkéntes törvénytervezethez> elkészült egy szakértőnk által összeállított ismertető anyag, mely röviden összefoglalja a törvény tartalmát mindazon olvasóinknak, akik nincsenek törvényszövegek olvasásához szokva
Az egyszerűség és a közérthetőség kedvért elkészítettünk egy magyarázó összefoglaló anyagot az önkéntes törvénytervezetről mindazok számára, akik nem szoktak nap, mint nap jogi szövegeket olvasni.
2003-ban a korábbi szakmai műhelymunka tapasztalataira építve az Önkéntes Központ Alapítvány felkérésére Dr. Bíró Endre elkészítette az önálló Önkéntes törvénytervezetet, melynek legfrissebb, 2003 december 1. elkészült változta alább olvasható.
2002 január 23 és 26 között jogi szakértők nemzetközi csoportja gyűlt össze a varsói Stefan Batory Alapítványnál, hogy megvitassa az önkéntesekre és önkéntességre vonatkozó európai jogszabályokat és a helyes gyakorlatot (best practices).
A törvény ebben az időszakban elsősorban az ICSSZEM Civil Kapcsolatok Főosztálya munkája követlezményéképpen alakult tovább. - 2004. augusztus 27-i változat -
A 2005 február elején elkészített változatában, nehezen visszakövethetőek az azt megelőző időszak szakmai előkészítő munkájának eredményei. A szöveg végén csatolva található a Civil Társ iroda észrevételei.
A 2001-ben megalkotott törvénymódosítási csomag célja, hogy a magyar nonprofit szektorban meghonosítsa, intézményesítse, elismerje és ösztönözze a nemzetközi viszonylatban már kialakult és megszokott önkéntes segítői tevékenységet. 2001. szeptember 28.